Bunları biliyor musunuz?
Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi
Büyük Türk Müzecisi ve Ressamı Osman Hamdi Bey (1842-1910) tarafından 1884 yılında Gebze Eskihisar'ın batı sahiline köşk, resimhane, kayıkhane ve müştemilat şeklinde inşa edilmiştir.
Kasr-ı Hümayun Saray Müze’nin  en  önemli özelliği İstanbul dışında yapılan tek saray yapısı olmasıdır.
Saat Kulesi İzmit mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından, Sultan II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. Yıldönümü nedeniyle 1902 yılında Neoklasik üslupta Hereke ve Tavşancıl'dan getirilen traverten taşlardan yaptırılmıştır.
Kayser Wilhelm Köşkü Hereke Halı Fabrikası sınırları içinde kalan tarihi köşk 1884 yılında Alman İmparatoru Wilhelm Kayseri'n Türkiye gezisi nedeniyle Yıldız Sarayı'nda yaptırılarak üç gün içinde monte edildiği tespit edilmiştir.
 
Süleyman Paşa Hamamı İzmit Yukarı Pazar Mahallesi'ndedir. 14. yüzyılda yaptırılmıştır. İzmit'te günümüze kadar ayakta kalabilen en erken tarihli Osmanlı Dönemi yapısıdır. 
Orhan Cami Osmanlı Devleti'nin fetih geleneğine göre ilk yapılan cami olması sebebiyle günümüzde de Osmanlı Devleti'nden kalan geleneğe bağlı kalınarak Orhan Camii'nde Cuma Hutbelerine kılıçla çıkılmaktadır.
Maşukiye  Temiz havası, alabalık çiftlikleri, orman içinden akan çağlayanlarla birlikte kestane, meşe, gürgen, ıhlamur, karaağaç, çınar ve meyve ağaçları arasındaki piknik yerleri, alabalık lokantaları, çiçek seraları ile bir doğa harikasıdır. Cilt ve mide hastalarının yararlandığı şifalı suları bulunmaktadır.
Darıca - Bayramoğlu Kuş Cenneti  İstanbul'a 38 km. mesafede bulunan 140.000m² alana sahip Darıca Kuş Cenneti ve Temalı Parkı, kuş türleri açısından dünyada benzeri olmayan bir parktır. Hayvanat bahçesinde 350 çeşit hayvan ve 250'nin üzerinde bitki çeşitleri, tropik merkez akvaryum, botanik bahçeleri ile çocuk oyun alanları ve kafeteryası ile bütün oluşturmaktadır. 

Sit Alanları 

Arkeolojik Sit Alanı : 69
Kentsel Sit Alanı : 9
Tarihi Sit Alanı : 1

Kayıt: 2.11.2015
Güncelleme:9.12.2015
Paylaş
WS05