İLİMİZDEKİ YABANCILARLA İFTARDA BULUŞTUK

Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürlüğü,Kocaeli Sanayi Odası ve Avrupa Birliği Bilgi Merkezi işbirliğinde Kocaeli de yaşayan 200 yabancıya iftar yemeği verildi.

            20 Haziran Mülteci Gününde ilimizde ikamet eden 200 yabancıya Kocaeli Sanayi Odası Tesislerinde iftar yemeği verildi. Düzenlenen yemeğeİzmit İlçe Kaymakamı Sayın Ersin Emiroğlu,, Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürü Sayın Enver DÜZ, KSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Çınar ULUSOYve 200’e yakın yabancı katıldı.

            Yemek öncesi basın mensuplarına açıklama yapan İl Göç İdaresi Müdürü Sayın Enver DÜZ, “Kocaali’de 25 bin 300 Suriyeli var. Uluslararası Koruma kapsamında mülteci olarak Kocaeli’ye gelen sayı 27 kişidir. Bu da Türkiye’nin sadece Avrupa Birliği’nden gelen mültecileri kabul etmesinden dolayıdır. Avrupa Birliği üyeleri dışındaki ülkelerden şartlı mülteci veya ikinci mülteci olarak kabul etmekteyiz. Bu bağlamda, ilimiz uydu il olmadığı için Kocaeli’de mülteci sayısı çok düşüktür. Suriyelilere yönelik faaliyetler 3 temel doğrultuda devam ediyor. Bir tanesi, eğitim boyutu. Darıca ve Derince’ de Suriyelilerin özellikle Türkçeyi daha iyi öğrenme, Vatandaşlık bağlamında Türk dilini, aynı zamanda aidiyet duygusunu, kendi ülkemizdeki yaşam biçimi ve standartlarını öğrenmek amacıyla Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile bir protokol imzalayarak Suriyelilerin eğitimini destekleyici faaliyetler yürütmektedir. Bu yaza doğru da tekrar, Halk Eğitim Merkezleri’nde mültecilerin sosyal yaşantıyı daha iyi anlama ve hayata adapte olmaları açısından kurslar açılacaktır. Bu kurslara da göç idaresi mültecileri yönlendirecektir. Yani birincisi mültecilerin eğitim boyutu, ikincisi ise kayıtlar. Bizim Yarımca’da Geri Gönderme Merkezimiz var. Bu merkezimizde hem bütün Suriyelilerin biyometrik bilgileri alınmakta ve böylelikle bütün Suriyelilerin emniyet açısından adresi, kaldıkları yeri ve kendileri ile ilgili bütün bilgileri elde etmekteyiz. Bu bilgiler de Milli Eğitimin, Halk Sağlığının ve Vakıfların da görüş alanına düştüğü için, oradan da kişilerin sağlıkla ilgili, eğitimle ilgili yararlanma faaliyetleri böylelikle daha etkin bir şekilde yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

            Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürü Sayın Enver DÜZ’ün konuşmasının ardından akşam ezanının okunması ile birlikte salondaki mülteciler oruçlarını açtı.
Kayıt: 22.6.2016
Güncelleme:22.6.2016
Paylaş


WS05