İL EYLEM PLANI ÇALIŞTAYI YAPILDI

Ülkelerinde yaşanan savaş nedeni ile İlimize gelen Suriyeli ve Iraklı göçmenlerden eğitim çağındaki (5-18 yaş aralığı) misafirlerin okullaşması, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve UNİCEF ile 16 ARALIK 2015 Çarşamba günü 10.00-16.00 saatleri arasında İzmit Baltürk Otel’de ‘’İl Eylem Planı Çalıştayı’’ yapıldı.

           İl Eylem Planı Çalıştayına İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Darıca Belediyesi, İlgili Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile 12 İlçe Milli Eğitim Müdürü katıldı.
Çalıştayda açılış konuşmaları Kocaeli Vali Yardımcısı Sayın Derviş Ahmet SET ve  İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Fehmi Rasim ÇELİK tarafından yapıldı. 
Çalıştayda İl Göç İdaresi Müdürlüğünü temsilen Araştırma, İstatistik ve Projeler Çalışma Grup Başkanı Mutlu YAMAN ve Uluslararası Koruma Çalışma Grup Başkan Vekili Kübra YILDIZ hazır bulundular. Sayın YAMAN, Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürlüğünü tanıtan ve İl Müdürlüğümüzce Suriye ve Irak uyruklu şahıslara yapılan iş ve işlemler hakkında katılımcılara bilgi veren sunum yaptı.
          İlimizde yaşayan Suriye ve Irak uyruklu öğrencilerin tamamının okullaşmasının önündeki engellere tespit edilerek katılan Kurum Kuruluş ve Sivil Toplum Kuruluşlarının ortak çalışması ile çözüm önerileri belirlendi.
            İl Eylem Planı Çalıştayın’da eğitimin herkesin hakkı olduğu ve ilgili Kurum, Kuruluş ve Sivil Toplum Kuruluşlarınca birlikte hareket edilip en kısa zamanda eğitimin önündeki engellerin kaldırılacağı vurgulandı.  
Kayıt: 17.12.2015
Güncelleme:3.2.2016
Paylaş


WS05